Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Merhaba, malum geçtiğimiz günlerde YKS sonuçları açıklandı ve pek çok yerde şu bölümü tavsiye eder misiniz, şu üniversiteye giden var mı? tarzında bir çok konu açıldı. Elimden geldiğince arkadaşlara gerek özelden gerek sordukları alan üzerinden yardımcı olmaya çalıştım ama genel bir rehber oluşturup en azından ışık tutmak/tutabilmek adına bu konuyu açmak istedim. Üniversite tercihi gerçekten çok önemli bir husus, o yüzden hemen başlayalım.

Öncelikle barajı geçemeyenler adına üzgünüm, umarım seneye çok çalışır hayal ettiğiniz hedefinize ulaşırsınız.

Kazananları da tebrik eder, nacizane aşağıdaki önermelerde bulunabilirim.

KONUYA BAŞLAMADAN ÖNCE

İlk olarak hedefiniz net olsun, zaten bunu sınava girmeden önce yapmanız gerekiyordu. “Şu bölüm daha iyi, bu bölümde okunur mu yada xxx bölümünde daha fazla iş olanağı var” tarzında yaklaşımlardan uzak durun. Siz, “kendimce nasıl bir meslekte çalışırsam mutlu olurum, işimi severek yapabilirim?” buna bakacaksınız. Aile baskısı, sosyal çevre baskısı bir yere kadar.. Burada önce kendinizi düşüneceksiniz, okuduğunuz bölüm ve mezuniyet sonrası yaşam sizi ilgilendiriyor, sizin yerinize karar verenlerin değil.

Hedefimiz de belli ise gelelim asıl konuya yani Üniversite Tercihi kısmına..

HEDEFİNİZ (okuyacağınız bölüm) BELLİ, 2 YILLIK YADA 4 YILLIK EĞİTİM HAYATINIZI SÜRDÜREBİLECEĞİNİZ BİR KURUM ARIYORSUNUZ..

Yapmanız gereken ilk iş  OSYM tarafından belirtilen Kontenjan ve Program Kılavuzu’na Bakıp Hedefinizdeki Üniversite Bölümlerini (yeni bir Word belgesi veya Excel dosyası açarak) puanlarıyla birlikte  ekleyip kendi listenizi oluşturmak olacaktır.

TABLO 3 – 2 YILLIK BÖLÜMLER
TABLO 4 – 4 YILLIK BÖLÜMLER

Puanınızın yettiği ve istediğiniz (hedefiniz olan) bölümleri tek tek puanlarıyla birlikte eklediniz. Peki sonra?

Üniversiteden beklentiniz nedir? 2/4 yılda okula git-gel yaparak mı mezun olmak istiyorsunuz yoksa bu yılları iyi değerlendirip her koşulda kendinizi geliştirmek için üniversite ve üniversite çevresinin size sunduğu tüm imkanlardan yararlanarak mı mezun olacaksınız?
İlk seçenek için yazdığınız her üniversite buna uygun olacaktır ancak ikinci seçeneği seçerseniz hayatınızda belki de bir defa yaşayacağınız güzel anılarla mezun olursunuz ve mezun olduğunuzda bir çok birikiminiz olmuş olur, sizin kişiliğinize değer katar ve yeni bakış açıları kazanmış olursunuz.

Şimdi listemiz hazır diyelim, puanınızın tuttuğu ve kesin kabul gözüyle baktığınız 5-6 üniversite yazdınız.
Yapmanız gereken önce bu üniversiteleri araştırmak olacak. Bunu da kendi sitelerinden bakarak yapabilirsiniz. Örn: Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakutesi için : http://edebiyat.akdeniz.edu.tr/

(Tüm üniversite sitelerin uzantıları .edu.tr şeklinde biter ve google aracılığıyla okul/fakülte bilgilerini yazıp kolaylıkla ulaşabilirsiniz.)

OKUL VE YURT NEREDE?

-Şehir içinde kendi memleketinde okuyacaklar bu adımı geçebilir.-

Üniversitelerin web sitelerinde yer alan iletişim kısmında muhakkak okulun veya fakültenin adresi yazar. Google Haritalar veya Yandex üzerinden 3 Boyutlu bir şekilde okulu ve okulun çevresini görebilirsiniz. Dağda bayırda açılan okullara gidip pişman olmak istemiyorsanız bu adımı atlamayın derim. Tüm üniversiteleri aşağıdaki koşullara göre arayıp listeden çıkarmanız gerek.

Baktınız ki okul şehir içinde veya sizi tatmin edecek güzel bir konumda, bu sefer kalacak yere ne kadar uzaklıkta ona bakacaksınız? Yakınlarda kiralık eve çıkmak istiyorsanız kiralık ev fiyatlarına bakmayı unutmayın (sahibinden, hürriyet emlak vs.) sonradan baktığınız evi kaçırmamak ve sürpriz yaşamak istemiyorsanız mutlaka kayıtlardan önce kiralamayı ve bunu da sözleşmeyle bağlamayı unutmayın. Sözleşme her şeydir.

İlk yıl yurtta kalayım, bir sonraki yıl yurtta anlaştığım kişilerle eve çıkarım diyenlerden iseniz önce KYK yurtlarına, sonrada Özel yurtlara bakmanızı tavsiye ederim. KYK yurtları %90 oranla üniversite kampüslerinin içinde veya 10-15 dakikalık uzaklıkta yer alıyor ancak yinede kontrol etmek için (bkz: https://kygm.gsb.gov.tr/YurtMudurlukleri ) Adresleri yine yukarıda bahsettiğim Google Haritalar veya Yandex Haritalar gibi yerlerden okumak istediğiniz okula yakınlığına bakın. Bazı üniversitelerin kendi yurtları bulunuyor yine okumak istediğiniz üniversitenin sitesinde iletişim kısmındaki numaralardan bilgi alabilirsiniz. Özel yurtlar da genelde okula yakın oluyor ama işi garantiye almak adına okul çevresindeki özel yurtları araştırabilirsiniz.

DİKKAT EDİN – SADECE LİSE ÖĞRENCİLERİ İÇİN AÇILAN ÖZEL YURTLAR OLABİLİYOR.

Okul ve kalacak yer uzaklığı belirlendiğine göre geriye listede kalan üniversiteleri nasıl eleyebileceğimiz.

OKUL BANA NE VERİYOR?

Yukarıda söylediğim gibi ülkemizdeki her üniversitenin internet sayfaları .edu.tr şeklinde bitiyor. Bunu tekrar söylüyorum çünkü listemizde (kaldıysa) üniversiteleri elemek için bu üniversitelerin websitelerinde yer alan faaliyet/etkinlik bölümünden yararlanacağız.

Sosyal etkinlikler, forum, panel, sertifikalı oturumlar, ücretsiz kurslar… saymakla bitmeyen yararlı özellikleri öğrencilerine sunuyor mu?

Bunlar sizin için zor bulunabilecek Altın değerinde konulardır. Kişisel gelişiminizden tutun da mezuniyet sonrası hayatınıza kadar her yerde işinize yarayabilecek bilgileri bu konulardan aldığınız öğrenimlerle karşılayacaksınız.

 

Sanırım aklınızda az çok bir yer oluştu gibi, yine de bir sorunuz olursa bana aşağıdaki yorum yap kısmından sorularınızı iletebilirsiniz. Elimden geldiğince hızlı br şekilde geri dönüş yaparım. Umarım üniversite tercihi konusunda sağlam adımlar atarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir