Pazarlama Nedir, 4P Açılımı Nedir

Daha iyi ne olabilir? Bununla birlikte, hikayede daha fazlası var, iki kilit nokta eksik. Birincisi, tüketiciler genellikle gerçekten ne istediklerini bilmezler ve belki de belirli bir ürünün ihtiyaçlarını ne ölçüde karşılayacağından emin olamazlar. Bu sebeple 4P’ye ihtiyaç duyarız. Peki 4P açılımı nedir?

İkinci olarak, genellikle aynı müşteriye hitap eden rakip ürünler sunan birçok firma vardır. Bu iki faktör, tüketici belirsizliği ve rakip teklifler, pazarlama sürecini hem firmalar hem de tüketiciler için oldukça zorlu hale getirir.

Örneğin, ortalama bir ABD süpermarketi 100’den fazla farklı şampuan türü sunuyor. Tüm bileşenlerini, potansiyel faydalarını ve saçınıza uygunluğunu öğrenmek saatler alır.

Pazarlamacılar, bu zorlukların üstesinden gelmek için bir dizi yararlı araç ve teknik geliştirdi. Pazarlamacıların araç setindeki en kullanışlı araçlardan biri, genellikle dört P olarak adlandırılan şeydir. 4P kavramı, 1960 yılında Profesör Jerome McCarthy ve Michigan Eyalet Üniversitesi tarafından tanıtıldı.

Yani bu kavram, zamanın testinden geçti. Aslında, görüştüğümüz pazarlama fakültesi pazarlamanın tanımı hakkında biraz farklı görüşler sunsa da, hepsi 4P’nin bazılarının nasıl yapıldığını açıkça belirledi. Pazarlama 4P’den oluşur.

Bunların hepsi gerçekten önemlidir çünkü tüketicinin pazarda gördükleri veya deneyimleri gerçekte hangi ürünün, hangi fiyata ve hangi dağıtım kanallarından satılacağı konusunda alınan bir dizi kararın birleşimidir.

Daha da önemlisi, hangi mesajlaşma stratejisiyle düşünüyorum çünkü tüm bu kararlar, markanın özü olduğunu düşündüğümüz bu özellikler paketiyle birleşiyor. Gerçekten de günün sonunda tüketiciler marka hakkında bildiklerini, marka hakkında nasıl hissettiklerini kullanacaklar.

Bir markanın pazardaki diğer benzer markaların aksine o markayı seçmelerini sağlayacak bir şekilde anlamlı olarak farklı olup olmadığına dair kararları bu şekilde verecekler.

Pazarlama hakkında konuştuğumuzda, çoğu zaman 4P açılımı nedir dersek, ürün, yer, promosyon, fiyat hakkında bu çerçeveyle başlıyoruz. Bunların hepsi son derece önemlidir ve hepsi tüketicinin hayatına ve ayrıca firmaya değer katabilir. Bu 4P aynı zamanda pazarlama karması olarak da bilinir ve pazarlamacılara alışverişi kolaylaştırmaya yardımcı olacak bir dizi araç sağlar.

Pazarlama’da 4P Kavramı, 4P Açılımı Nedir?

Bu 4P’nin her birine yakından bakalım. İlk P, üründür. Pazarlamacıların başarılı olma olasılığı daha yüksektir, müşteri ihtiyaçlarını karşılayan ve beklentilerini aşan yenilikçi ürünler sunarlar. Pazarlama karmasının bu bölümünün diğer bir yönü, benzersiz olması ve ilgi çekici bir hikaye anlatması gereken bir ürünün marka önerisidir.

Örneğin, Head and Shoulders, kepekli kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak formüle edilmiş bir şampuan olarak kendini açıkça ortaya koymuştur. İkinci P’miz terfidir. Yenilikçi ürünlere ve güçlü markalara sahip olmak iyidir ama yeterli değildir. Pazarlamacıların ayrıca tekliflerini potansiyel müşterilere tanıtması gerekir.

Geleneksel olarak bu, televizyon reklamları, kuponlar gibi satış promosyonları yoluyla yapılırdı. Örneğin, Dove yıllarca televizyon ve dergi reklamcılığı yoluyla etkili bir şekilde yüksek düzeyde bir farkındalık oluşturmuştur.

Üçüncü P yerleştirmedir. Potansiyel müşteriler bir üründen ve avantajlarından haberdar olduktan sonra, pazarlamacılar bu ürünü fiziksel olarak onlara ulaştırmanın bir yolunu bulmalıdır.

Bu nedenle, üretilen ürünlerin çoğu, müşterilerin rahat satın almaları için bu ürünleri perakende mağazalara teslim eden bir dizi distribütör aracılığıyla yönlendirilir. Örneğin, tüm bu şampuanlar, evimden sadece bir mil uzakta bulunan yerel bir süpermarketten satın alındı. Son P ise fiyattır.

Tüketiciler mağazada ürün gördüğünde hangisini satın alacaklarına karar vermelidir. Şimdi, bu kararı etkileyen ana faktörlerden biri, bu çeşitli ürünlerin fiyatıdır. Bu yüzden doğru fiyatı seçmek çok önemli bir pazarlama kararıdır.

Pazarlamacılar, değer fiyatlandırmasından birinci sınıf fiyatlandırmaya kadar çeşitli farklı fiyatlandırma stratejileri uygulayabilir. Örneğin, pamuklu çubuk gibi bu şampuanlardan bazıları fiyatımız oldukça düşükken, L’Oreal gibi diğerleri oldukça yüksek fiyatlıdır.

Son 60 yılda, bu 4P’yi stratejik olarak kullanarak, dünya çapındaki pazarlamacılar, müşterileriyle uygulanabilir alışverişleri etkin bir şekilde kolaylaştırmayı başardılar.

Son zamanlarda dijital devrim, pazarlamacılara ve müşterilere İnternet, akıllı telefon ve bir 3D yazıcı gibi yeni bir araç seti sağladı. Bu dersin geri kalanı, bu yeni araçların pazarlama karışımının bu dört bileşenini temelde nasıl değiştirdiğini inceleyecektir.

Dilerseniz Pazarlama Nedir yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir