Pazarlama Nedir

Bildiğiniz gibi bu dersin  odak noktasının çoğu, bu başlığın son bölümü olan dijital bölümün ötesinde.Bu nedenle, pazarlamanın nerede olduğunu ve kursumuzun yapısını nasıl etkilediğini tartışarak ilk kısma, pazarlama kısmına biraz dikkat çekmek istedim.

Her şeyden önce, 20 yılı aşkın süredir pazarlama öğretiyorum ve Pazarlama teriminin farklı insanlar için çok farklı şeyler ifade ettiğini buldum .

Örneğin, bazı insanlar pazarlamayı reklam olarak düşünürken, diğerleri bunu satış olarak düşünür ve birçoğu, bir tür manipülasyon olarak pazarlama hakkında olumsuz bir izlenime sahiptir. Aslında, filmlerde ve televizyonda pazarlama yöneticilerinin çoğu tasviri oldukça tatsız.

Bu nedenle, pazarlama sizin için ne anlama geldiğini öğrenmekle ilgileniyorum. Lütfen yakında ekranda görünecek seçeneklere bir göz atın ve pazarlamanın özünü en iyi şekilde yakaladığını düşündüğünüz seçeneğe yanıt verin.

Pazarlamanın neyle ilgili olduğunu daha iyi anlamak için, Illinois Üniversitesi’ndeki değerli pazarlama meslektaşlarımdan bazılarını ziyaret ettim ve onlara oldukça basit bir soru sordum.

Pazarlama nedir?

Bana göre pazarlama, pazardaki ve giderek kalabalıklaşan bir pazardaki tüketiciler için değer yaratmaya çalışmak için firmaların yaptığı her şeydir. Bu nedenle, bir tüketicinin bir firma ile sahip olabileceği tüm temas noktaları ile ilgilidir, örneğin pazarda, ne tür ürünler gördükleri, bu şeylerin nasıl paketlendiği, nasıl mevcut oldukları.

Yani evet, fiziksel bileşenle ilgili, ancak aynı zamanda tüketicilerin pazarda gördüğü markaların özü ve bu markanın ne olduğu ve neden bu markanın neden olduğu hakkında bir hikaye anlatmaya giden tüm çalışmalarla da ilgisi var. anlamlı, değerli ve farklı bir şekilde diğer markalardan farklıdır ve yalnızca herhangi bir ürünü değil, o belirli ürünü seçmek istemenizi sağlar.

Pazarlamanın tanımını düşündüğümde, ürün ve hizmetlerin ve özellikle deneyimlerin müşterilerin hayatına nasıl değer kattığını düşünüyorum. Tüketici davranışını incelediğim için, bu değerin çoğu sosyal değer anlamına geliyor.

Keyif ve zevk açısından değer verin ve aynı zamanda daha keyifli ve üretken bir hayat yaşamalarına yardımcı olma açısından değer. Pazarlama , müşteri ilişkilerini geliştirmek, tüketicilere ihtiyaçlarına göre uyarlanmış ürünler veya hizmetler sağlayarak tüketicilerle uzun vadeli ilişkiler geliştirmekle ilgilidir.

Bu kısa röportajlardan da görebileceğiniz gibi, pazarlamanın ne olduğu konusunda farklı görüşler var. Bununla birlikte, bazı ortak noktalar da var veya bu ortaklıkları bir anda keşfedebilirsiniz. Ancak, bunu yapmadan önce, size American Marketing Association’ın resmi pazar tanımını göstermek istiyorum.

AMA’ya göre pazarlama, müşteriler, müşteriler, ortaklar ve genel olarak toplum için değeri olan tekliflerin oluşturulması, iletilmesi, sunulması ve değiş tokuş edilmesi için faaliyet, kurumlar ve süreçler bütünüdür.Harika görünüyor.

Temelde pazarlama , iki taraf, bir satıcı ve bir alıcı arasındaki karşılıklı olarak yararlı bir değiş tokuşun yürürlüğe girmesidir.

Genellikle satıcıyı firma, alıcıyı ise tüketici olarak düşünüyoruz. Bununla birlikte, iki firma arasındaki B2B işlemleri gibi başka tür borsalar da vardır. Çoğu durumda, tipik olarak, satıcının bir ürün sunduğunu düşünürüz. Bununla birlikte, satıcı bir hizmet, bir fikir veya deneyim gibi bir dizi başka şey de sunabilir.

Aynı şekilde, alıcının bu teklifleri elde etmek için para sağladığını düşünme eğilimindeyiz. Bununla birlikte, alıcılar dikkatleri, zamanları ve enerjileri gibi diğer kıt kaynakları da sağlar. Şimdi, pazarlama için tüm bunlar kulağa harika geliyor. Alıcılar satıcılara para verir ve değerli nesneler için değiştirilir.

Yazımızın devamında 4P Açılımı Nedir konusunu ele aldık

One thought on “Pazarlama Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir