Gözde Sulanma ve Kaşınma, Göz Ağrısı

Dış dünya ile temas kurduğumuz en önemli organlarımızdan birisi gözdür. Ancak bu organın değeri sadece kaybedince anlaşılabilmektedir. Göz sağlığı günlük yaşamda herkesin en çok dikkat etmesi gereken konudur. Özellikle teknolojik alet kullanımının git gide yaygınlaştığı günümüzde gözle ilgili problemler de gün geçtikçe artmaktadır. Çeşitli hastalıklar, enfeksiyonlar, yanlış beslenme alışkanlıkları ve yapılan bazı dikkatsiz davranışlar göz sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir.  Göz sağlığını korumak açısından güneş gözlüğü kullanmak, özellikle diyabet hastalığı varsa rutin göz kontrollerini aksatmamak ve teknolojik aletlerle uzun süre göz temasından kaçınmak önemlidir.

Göz Ağrısı

Göz sağlığı konusunda en yaygın olarak görülen sorunlardan birisi göz ağrısıdır. Göz ağrısı sebepleri beraberinde yanma, kızarıklık ve sızlama gibi şikayetleri de getirebilir. Yorgunluk ve gözü zorlama gibi durumlarda ortaya çıkan bu şikayet sık ve şiddetli şekilde tekrarlıyorsa durum ciddi olabilir. Özellikle de göz ağrısına eşlik eden görme bozuklukları varsa acilen göz muayenesine ihtiyacınız var demektir.

Gözde Sulanma ve Kaşıntı

Gözde sulanma ve kaşıntı gibi şikayetler varsa muhtemelen göz alerjisi durumu söz konusudur. Bu  belirtiler özellikle ilkbahar ve yaz aylarında daha sık görülebilmektedir. Toz ve polenlere maruz kalan gözlerde oluşan alerjik reaksiyonlar gözde kaşıntı ve sulanmaya neden olabilmektedir. Gözde sulanma ve kaşıntı şikayetine neden olan genel faktörler şunlardır;

  • Mevsimsel alerjiler
  • Göz alerjileri
  • Göz kuruluğu
  • Göz enfeksiyonları
  • Lens kullanımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir