Bulaşık Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

Bulaşık Makinesi Temizliği Nasıl Yapılır?

Bulaşık makinesinin hayatımıza girmesiyle birlikte ev hanımlarının iş yükü bir nebze de olsun azalmıştır. Bir zamanlar lüks tüketime giren bulaşık makinesi, hayat standartlarının değişmesi ile birlikte lüks olmaktan çıkıp zaruri ihtiyaçlar grubuna girmiştir. Bulaşık makineleri ile ilgili ev hanımlarına yaşadığı en büyük sıkıntı bir süre sonra bulaşıkların tertemiz ve pırıl pırıl çıkmamasıdır. Bu makalemizde bulaşık makinesi temizliği nasıl yapılır? tek tek anlatacağız. Bardakların, tabakların, çatalların, tencerelerin her daim temiz ve pırıl pırıl çıkması için nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz.

Makinenizden en üst düzeyde performans sağlayabilmek için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Öncelikle kirli tabakları makineye yerleştirmeden önce fazla kirini akıtmanız gerekmektedir. Her ne kadar bulaşık makinesi üretici firmaları ve deterjan markaları reklamlarını yaparken ne kadar etkili temizlik yaptığını vurgulamak için ön akıtma işlemine gerek olmadığını söylüyor olsalar da işin aslı böyle değildir. Hiçbir makine ve deterjan ön akıtma yapmadan tertemiz bulaşıklar çıkartmıyor. Su israfı yapmamak adına suyun altında akıtma işlemi yapmak yerine bir peçete ile tabaklarda bulunan fazlalıklar temizlenebilir.

Kirli bulaşıklar makine tıklım tıklım doluncaya kadar bekletilmelidir. Yıkama esnasında suyun her yere eşit miktarda dağılması için bulaşık makinesi temizliği en etkili bir şekilde sağlayabilmek adına kirli tabakların, bardakların ve diğer gereçlerin muntazam bir şekilde makineye sıralanması gerekmektedir.

Kireçli Suyun Oluşturduğu Buğulu Yüzeylerden Tuz ile Kurtulun

Ülkemizin musluk sularının ne kadar kireçli olduğunu düşünürsek, makinede yıkanan bardakların bir süre sonra buğulu buğulu kalması kaçınılmaz bir sondur. Bunun önüne geçmek için mutlaka makinenin tuz ayarını belirli periyotlar halinde yapmak gerekmektedir. Bazı makineler, tuz bittikten sonra uyarı sinyali vermektedir. Makinenin tuz haznesine 3-4 ayda bir mutlaka tuz katılması gerekmektedir.

Sirke ile Bulaşıklarınız Pırıl Pırıl

Üretici firmalar pırıl pırıl parlayan bulaşıklar için mutlaka parlatıcı kullanılması gerektiği yönünde reklamlar yapmaktadır. Ancak uzmanlar, parlatıcının yıkama işlemi bittikten sonra devreye girmesinden dolayı bulaşıklar üzerinde kalıntı bırakacağını söylemektedirler. Parlatıcının bulaşıklarda kalması ilerleyen dönemlerde ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Parlatıcı yerine sirke kullanılması hem daha sağlıklı hem de aynı işlevi görecektir.

Birçok ev hanımı yağlı ve kirli bulaşıkların daha temiz çıkması için makinenin kapağına çamaşır suyu dökmektedir. Mecbur kalmadıkça çamaşır suyu dökülmemesi bunun yerine spreyli bir şişe içerisine sirke, elde yıkama bulaşık deterjanı ile bir karışım hazırlayarak her yıkamada bu karışımdan makinenin içindeki bulaşıklarınıza sıkabilirsiniz. Bütün bunların yanı sıra 3 ayda bir genel bulaşık makinesi temizliği yapılması gerekmektedir. Peki, bulaşık makinesi temizliği nasıl yapılır?

Makinenin Genel Temizliği

Makinenin en etkili bir şekilde temizlik yapmasını sağlamak için bütün kurallara dikkat ediliyor olsa da bir süre sonra filitreler kirlenmektedir. İç filtreler temiz olmazsa istediğiniz kadar dikkatli kullanın bulaşıklarınız temiz çıkmayacaktır. Evinizde bulunan birkaç malzeme ile 3 aydan 3 aya makinenin genel temizliğini yapabilirsiniz.

Bu temizliği yaparken makinenizin içinin boş olması gerekmektedir. Alt katta bulunan bulaşık makinesi içindeki sepeti çıkartıp, makinenin zeminine 2/ 3 yemek kaşığı karbonat, 1 paket karbonat ve bir avuç limon tuzu serpiştirin. Daha sonra bu malzemelerin üzerine 2 su bardağı sirke döküp makinenin kapağını kapatın. En yüksek ısıda makineyi çalıştırın. Bu uygulama sayesinde makinemizin genel temizliğini yapmış olacaksınız.

Marketlerde satılan bulaşık makinesi genel temizleyicilerinden herhangi birini kullanarak da aynı etkili sonucu alabilirsiniz. Daha ekonomik ve daha sağlıklı ürünler kullanarak yapmak isterseniz karbonat, kabartma tozu, limon tuzu ve sirke işinizi görecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir